Увійти

Зареєструватися



 

(063) 959-78-47 
(095) 922-17-93

Статті

Яка користь шахів для дітей?

Чому дітей потрібно навчати грі у шахи та що дають дітям шахи?

Гра королів, гімнастика для розуму, одна з найгеніальніших ігор людства… Усі ми хоч раз у житті стикалися з подібними висловлюваннями. Не заглиблюючись в історію розвитку шахів, варто відзначити, що спочатку вони позиціонувалися як елемент культури, елітарного інтелектуального проведення часу. Надалі, починаючи з XX століття, гра стала доступнішою і через загальновідому вже на той момент користь для розвитку людини, шахи посилено культивувалися в багатьох країнах, особливо в СРСР. Як результат поряд з країною, що читає, СРСР став і найсильнішою шахівницею. Гра стала дуже популярною. Усі знали наших численних чемпіонів та найсильніших гравців світу, стежили за новинами у світі шахів. Багато наших бабусь і дідусів, людей старшого покоління, пройшли свого часу через шкільні гуртки, секції при палацах піонерів тощо. Що ж до прекрасного міста Одеса, то варто згадати, що саме шахіст Юхим Петрович Геллер визнаний найкращим спортсменом XX століття серед одеситів.

У цьому 21 столітті для дітей створено безліч можливостей у плані розваг. Нескінченне просиджування за комп'ютером, підтримка іміджу своєї підворіття, соціальні мережі тощо. Викладачі побачили альтернативу у шахах усіляким "зоряним війнам" і затвердили їх як шкільну дисципліну. Так сталося у Швеції, Іспанії, Мексиці, Вірменії. Шаховий бум у США та Канаді, Китаї. Капіталісти грошей на вітер не кидають. Що ж до України, то, мабуть, функціонери сфери освіти ще не повною мірою усвідомили слова видатного педагога: “Шахмати – чудова школа послідовного, логічного мислення. Гра у шахи, дисциплінує мислення, виховує зосередженість, розвиває пам'ять. Шахи мають увійти в життя початкової школи, як один з елементів розумової культури” Василь Сухомлинський, і поки що шахи з'явилися лише у приватних школах, державні на це не мають часу та коштів – політики вирішили, що люди, які самостійно мислять, неподатливий електорат.

Шахи - це за формою гра, за змістом - мистецтво, а за труднощами оволодіння грою - наука. (Тигран Петросян)

І все-таки, навіщо дитині шахи? Дитина вчиться логічно мислити і розмірковувати, розвиток пам'яті і уяви, аналіз проблем при обмеженому часі, що постійно змінюються, самостійне прийняття рішень – все це сприяє виробленню лідерських якостей і загартовує характер. Крім того, шахи це чудовий спосіб поспілкуватися з цікавими дітьми з інших країн на різних міжнародних змаганнях. У дітей, які займаються шахами, завжди хороша успішність.

Шахи є однією з форм всебічного виховання дітей. Висновки, зроблені вченими та фахівцями у різні часи та в різних країнах, єдині та свідчать, що шахи є однією з нових форм всебічного виховання дітей. Вчені та педагоги багатьох країн світу давно дійшли висновку, що без шахів не можна собі уявити повноцінного розвитку розумових здібностей та пам'яті у дітей.

P.S.

Ще в 1798 році Бенжамін Франклін дуже здорово помітив: "Так само, як огранювання алмазу перетворює його на діамант, заняття шахами дозволяють розкрити розумові здібності"